Wokół leczenia kanałowego narosło sporo mitów. Prawda jest jednak taka, że współczesne techniki stomatologiczne stawiają sobie za punkt honoru sprawienie, żeby nawet kiedyś najboleśniejsze zabiegi stały się maksymalnie bezbolesne.
Kiedy potrzebne jest leczenie kanałowe?
Wskazaniem do przeprowadzenia leczenia kanałowego (żargonowo określanego bardzo często jako endodoncja) jest nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej, czyli takie, którego nie można wyleczyć żadnymi innymi zabiegami i preparatami stomatologicznymi. Skąd się bierze to zapalenie? Przede wszystkim powstaje w efekcie nieleczonej i zaniedbanej próchnicy.
Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze możliwe jest przeprowadzenie leczenia kanałowego. Może je uniemożliwić chociażby kształt korzeni, który będzie uniemożliwiał ich dokładne oczyszczenie. Z leczenia kanałowego dentysta może też zrezygnować, gdy zmiany chorobowe w obrębie zęba są zbyt daleko posunięte – wtedy przeprowadzona zostanie ekstrakcja.
Jak przebiega leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe przeprowadzane jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, ale dopuszcza się też wprowadzenie pacjenta w narkozę – tę ostatnią stosuje się zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na dentofobię, czyli patologiczny strach przed zabiegami dentystycznymi.
Zanim jednak usiądziesz na fotelu, stomatolog przeprowadzi z tobą wywiad medyczny i wykona zdjęcie radiograficzne, dzięki któremu będzie wiedział, które dokładnie obszary twojej szczęki zostały zmienione chorobowo. Warto wiedzieć, że zdjęcie powinno zostać wykonane także po zabiegu, a w niektórych przypadkach zaleca się także wykonanie zdjęć kontrolnych w trakcie procedury, by na bieżąco monitorować postęp zabiegu.
Jeśli natomiast chodzi o samą procedurę, polega ona na dokładnym oczyszczeniu zmienionego chorobowo zęba z zarażonej miazgi. Czyszczona jest zarówna komora zębowa, jak i kanały, od których to zabieg wziął swoją nazwę. Następnie wnętrze zębów jest dezynfekowane, a na koniec zostaje wypełnione materiałem biozgodnym, który chronić będzie przed powstawaniem kolejnych zmian poprzez odcięcie bakteriom dostępu do wnętrza zębów.
Skuteczne leczenie kanałowe? Tylko pod mikroskopem!
Endodoncja i mikroskop to naprawdę zgrana para. Dlaczego? Mówiąc najprościej, leczenie kanałowe wymaga wyjątkowej precyzji. Żeby dokładnie widzieć wnętrze zmienionego chorobowego zęba, dentysta musi operowany obszar powiększyć przy pomocy mikroskopu. Tylko w ten sposób będzie możliwe dokładne oczyszczenie kanałów zębowych.
Chcesz uniknąć leczenia kanałowego? Pamiętaj o kontrolach!
Jeśli nie chcesz narażać się na inwazyjne i, tego nie da się ukryć, kosztowne zabiegi, musisz zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej i regularnie kontrolować stan swojego uzębienia. Bądź także czujny, gdy zęby zaczynają cię boleć, choćby i ból był przejściowy. Prawda jest taka, że w pewnym momencie zapalenia ból może zupełnie zniknąć, by potem wrócić ze zwielokrotnioną siłą.