Nie wszystkie mieszkania dostępne na rynku wtórnym mają urządzoną księgę wieczystą. Jak taką założyć? Czy takie rozwiązanie się opłaca? Korzystając z materiałów na portalu Dom.pl postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Jako osoba, która nabyła np. mieszkanie bez księgi wieczystej, możesz zastanawiać się, czy jej założenie rzeczywiście jest koniecznością. Jeżeli nie chcesz mieć w przyszłości problemów z wykazaniem, że jesteś właścicielem nieruchomości, to z pewnością warto założyć księgę. Może też zdarzyć się tak, że o jej urządzenie wystąpi notariusz, u którego potwierdzałeś fakt nabycia mieszkania. W przeciwnym wypadku to będziesz musiał samodzielnie złożyć wniosek o założenie księgi wieczystej.
Wniosek? Na papierze lub elektronicznie
Wniosek o urządzenie księgi wieczystej musisz złożyć do wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego. Musi to być ten sąd rejonowy, w okręgu którego położona jest nieruchomość. Współcześnie część wydziałów ksiąg wieczystych prowadzi księgi dla poszczególnych nieruchomości w formie elektronicznej. W takiej sytuacji wniosek również będziesz musiał złożyć w formie elektronicznej. W pozostałych przypadkach możesz przygotować pisemny dokument.
We wniosku musisz podać wymaganą pulę danych (m.in. swoje dane, informacje na temat nieruchomości, dla której ma zostać założona księga wieczysta) i dołączyć do niego szereg dokumentów (np. akt zakupu mieszkania). Szczegółowe informacje na temat danych, jakie muszą znaleźć się we wniosku możesz uzyskać od pracownika wydziału ksiąg wieczystych lub sprawdzić je na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Musisz przygotować się na koszty
Założenie księgi wieczystej dla nieruchomości wiąże się z konkretnymi kosztami. Musisz pamiętać o uiszczeniu wymaganych opłat (ich wysokość jest uzależniona m.in. od rodzaju wpisu). Dodatkowo możesz zapłacić za przygotowanie dokumentów, które będą załącznikami do składanego wniosku. Na jaką kwotę musisz się przygotować? Urządzenie księgi wieczystej będzie cię kosztować od 200 do 400 zł.