Kiedy długie starania o zajście w ciążę nie przynoszą skutków, warto przeprowadzić badania na płodność, które pomogą określić, co jest przyczyną problemu i gdzie można szukać jego rozwiązania. Zebrana wiedza stanowi podstawę do rozpoczęcia ewentualnego leczenia i pomaga określić, jakie istnieją szanse zajścia w ciążę. Diagnozowanie płodności kobiecej to proces długi i złożony, na który składa się cała seria badań.
Krok pierwszy – badanie fizykalne
Pierwszym krokiem, jaki wykonuje się w diagnostyce kobiecej płodności jest wywiad z ginekologiem i badanie fizykalne. Dla lekarza kluczowe jest poznanie ogólnego stanu zdrowia badanej oraz zebranie informacji dotyczących historii chorób. Ważne są informacje dotyczące prowadzonego trybu życia, nawyków żywieniowych, spożywania alkoholu, kofeiny czy palenia papierosów, a także czy na co dzień występuje ryzyko przebywania w toksynach. Powodem niepłodności może być również nadmierna otyłość, co również lekarz postara się oszacować. Kluczowe będzie określenie cyklu menstrualnego. Na tym etapie bardzo często lekarz bada również stan narządów kobiecych, np. stan wewnętrznych ścian macicy. W kontekście kobiecej płodności ważna może być również budowa bioder. Choroby przenoszone drogą płciową również mogą przyczyniać się do zaburzania płodności zatem ich ewentualna obecność lub przebycie będzie również interesowało lekarza.
Krok drugi – przeciwciała przeciwplemnikowe
Drugim krokiem są pierwsze testy na płodność, które mają za zadanie określenie czy w organizmie kobiety znajdują się przeciwciała przeciwplemnikowe. Badanie to przeprowadza się na podstawie analizy krwi. Przeciwciała przeciwplemnikowe należą do systemu immunologicznego. Traktują one plemniki jako zagrożenie dla organizmu i przyczyniają się do ich wyeliminowania.
Krok trzeci – badania hormonalne
Kolejne badania na płodność będą również bazowały na analizie krwi i oszacowaniu stężenia w niej ważnych hormonów. Na tym etapie, lekarz będzie musiał poznać poziom FSH, LH, TSH, progesteronu i prolaktyny. Wszystkie te hormony odgrywają niezwykle ważną rolę w procesie zapłodnienia.
Krok czwarty – test na płodność po stosunku
Testy na płodność po stosunku inaczej bywają nazywane badaniem Simmsa-Huhnera. Są one wykonywane kilka godzin po odbytym stosunku. Polegają one na analizie śluzu pobranego z szyjki macicy oraz zawartych w nim plemników. Ten test na płodność ma określić ewentualne nieprawidłowości śluzu, który może być np. zbyt gęsty, czym przyczynia się do nie przepuszczania plemników.