Obróbka skrawaniem jest to jeden z najbardziej popularnych procesów obrabiania metali. Możemy rozpoznać kilka jej rodzajów, stosowanych w zależności od techniki oraz narzędzi. Wyróżnić możemy obróbkę ręczną, ręczną zmechanizowaną, obróbkę maszynową przy użyciu obrabiarek konwencjonalnych oraz najbardziej zaawansowaną technologicznie obróbkę CNC, czyli maszynową z użyciem obrabiarki sterowanej numerycznie. Dzięki obróbce CNC nie trzeba ograniczać swojej wyobraźni, ponieważ tworzone przy jej pomocy są cuda.
Na czym polega obróbka skrawaniem?
Obróbka skrawaniem to modelowanie brył o różnych strukturach i kształtach przy użyciu metalu. Dzięki niej możemy danemu kawałkowi metalu, nadać pożądaną wielkość czy kształt, które znajdują zastosowanie w produkcji części maszyn, urządzeń i przedmiotów użytkowych. Przy pomocy skrawania, możemy tworzyć precyzyjne detale, które używane są potem przykładowo w motoryzacji czy przemyśle meblowym. Najpopularniejsze rodzaje obróbki skrawaniem to frezowanie, toczenie i szlifowanie. Rozróżniamy również obróbkę przy pomocy strugania, gwintowania i wiercenia. Niezależnie od metody, warto zdać się na fachowca takiego jak obróbka metali Bydgoszcz. Dzięki temu mamy pewność wykonania elementów, w profesjonalny i precyzyjny sposób, który będzie obejmował konkretne parametry i cechy.
W obróbce skrawaniem bardzo ważne są bowiem założenia technologiczne, dzięki którym metoda ta staje się wydajna i uznawana jest za bardzo nowoczesną. Możemy produkować dzięki niej duże ilości materiałów, na które jest zapotrzebowanie takie jak na przykład części do silników. Kierując się do profesjonalnej firmy, powinniśmy pozwolić na dobór odpowiedniej metody skrawania, w zależności od naszych zapotrzebowań. Każdy klient posiada bowiem swoje indywidualne oczekiwania, którym sprostać może inna technika.
Obróbka skrawaniem – trochę historii
Niezwykle ciekawy jest fakt, że tak naprawdę obróbka skrawaniem, pojawiła się już w starożytnym Egipcie, w którym to były już pierwsze tokarki. Historycznie, wielkim wydarzeniem było również stworzenie napędu zębatego do maszyny, który wymyślił sam Leonardo Da Vinci. Największym przełomem był jednak 1839 rok, kiedy to Bodmer skonstruował pierwszą tokarkę karuzelową. Niesamowite, jak przez lata doszło do rozwinięcia się tej techniki, aż po zaawansowaną technologicznie obróbkę CNC, która pozwoliła na wejście w nowy wymiar. Tworzone detale, jeszcze nigdy nie były tak precyzyjne. Warto tu również wspomnieć o tym, że współczesne obrabiarki pozwalają na niezwykle szybki czas tworzenia, eliminując również wiele błędów — są bowiem bardzo precyzyjne.