Wykonanie przeszczepu włosów jest dla wielu osób sposobem na poprawę swojej fryzury, zwiększeniu jej objętości, zminimalizowanie wyraźnych przerzedzeń, co wpływa na ich pewność siebie. Sam zabieg przeprowadzany jest w obecnych czasach nowoczesnymi metodami i z zastosowaniem innowacyjnych technologii. Te możliwości mają na celu zwiększenie skuteczności przeszczepu oraz skrócenie czasu rekonwalescencji. Ta z kolei wiąże się z odpowiednim postępowaniem pozabiegowym. Jak długo ono trwa? Kiedy można zaprzestać specjalnej pielęgnacji i powrócić do swoich codziennych nawyków? Czy przeszczepione włosy można farbować?
Transplantacja włosów — jak wygląda zabieg?
Przeszczep włosów, który jest zabiegiem medycyny estetycznej, wykonuje się z pomocą odpowiednich narzędzi. Dzięki nim możliwe jest pobieranie mikroszczepów, czyli graftów z innych obszarów głowy bądź ciała. Najczęściej jest to tylna część głowy, plecy lub klatka piersiowa. Ich przechowywanie w optymalnej temperaturze i wilgotności wydłuża ich żywotność, dzięki czemu zwiększa się prawdopodobieństwo przyjęcia przeszczepu.
Grafty są następnie implementowane w otwory w skórze głowy, które chirurg wykonuje specjalnym narzędziem. Dzięki temu struktura cebulek włosów nie ulega uszkodzeniu.
Jak wygląda postępowanie pozabiegowe?
Zaraz po zabiegu obszar poddany przeszczepowi może być zaczerwieniony. Miejscowo występuje również obrzęk, a pacjent czasami odczuwa pewien dyskomfort lub niewielkie dolegliwości bólowe. Dopiero co przeszczepione włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji i stosowania preparatów do mycia głowy, które rekomenduje lekarz. Należy także zrezygnować ze środków o silnym chemicznym składzie, czy stylizacji, która wymaga suszenia gorącym powietrzem, użytkowania prostownicy, lokówki itd.
Bardzo ważne jest również nawilżanie skóry głowy oraz zapewnienie sobie czasu na rekonwalescencję. Niewielkie rany muszą się zagoić, dlatego też odradza się pocierania skóry głowy ręcznikiem, drapania i zbyt agresywnego czesania. Ponadto zdecydowanie nie jest to czas na wykonywanie trwałej ondulacji, rozjaśnianie, czy farbowanie włosów. Pacjent powinien ponadto unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, sauny i gorących kąpieli.
W trosce o siebie w okresie rekonwalescencji lekarze rekomendują pacjentom delikatne masaże głowy, a także dietę bogatą w witaminy i inne składniki odżywcze. Niekiedy jeszcze przed przeprowadzeniem przeszczepu dodatkowo przygotowuje się skórę głowy do transplantacji przez poddanie jej np. mezoterapii, by pobudzić mikrokrążenie, poprawić kondycję skóry i zwiększyć szanse na przyjęcie się graftów.
Przeszczep włosów, a ich farbowanie
Dawne metody zabiegowe w dużej mierze opierały się na przeszczepie graftów składających się z dużej liczby cebulek włosowych. Obecnie mają one od dwóch do czterech cebulek, dzięki czemu ich rozmieszczenie na głowie umożliwia uzyskanie naturalnie wyglądających efektów.
Gdy natomiast pacjent zakończy rekonwalescencję, rany zagoją się, a włosy zaczną odrastać, radość z nowej, bujniejszej fryzury może nasuwać na myśl chęć jej zmiany np. przez farbowanie. Warto zaznaczyć, iż po przeszczepie można dowolnie stylizować włosy, układać je, czesać, a więc i również farbować.
Włosy po transplantacji tylko w początkowym okresie wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Po tym czasie nie ma przeciwwskazań do przeprowadzania na nich klasycznych zabiegów kosmetycznych i fryzjerskich.
Należy mieć na uwadze, iż mimo że przeszczep włosów ma charakter trwały, to w przypadku osób, u których łysienie ma podłoże chorobowe, konieczne jest kontynuowanie leczenia. Warto ponadto nadmienić, że transplantacja, mimo iż najczęściej wykonywana jednorazowo, może zostać powtórzona. Najczęstszą przyczyną jest jeszcze lepsze zagęszczenie włosów.
Na omawiany zabieg decydują się nie tylko mężczyźni, ale także kobiety. Nie ma również odgórnie określonej granicy wiekowej, kiedy można poddać się tej procedurze. Dlatego też, jeśli rozważasz przeszczep u siebie, porozmawiaj o nim na konsultacji w Klinice Novoderm w Łodzi.