Decydując się na jakąkolwiek operację plastyczną, trzeba mieć świadomość, że niesie ona ze sobą ryzyko powikłań (jak zresztą każda operacja). Inaczej nie jest w przypadku powiększania pośladków, które ostatnio należy do jednych z najczęściej zlecanych zabiegów. Z reguły przed poddaniem pacjentki takiej operacji przeprowadza się kompleksowy wywiad lekarski. Bardzo wiele schorzeń czy dolegliwości uniemożliwia zrealizowanie zabiegu.
Kiedy powiększenie pośladków nie jest możliwe?
Niezależnie od metody na powiększenie pośladków, przed zabiegiem należy ocenić, czy nie będzie on zbyt ryzykowny. Jeśli u pacjentki wykryje się choroby takie jak:
– nadczynność lub niedoczynność tarczycy,
– cukrzycę,
– nadciśnienie, niedociśnienie,
– choroby skóry,
najprawdopodobniej operacja nie będzie możliwa. Wspomniane problemy zdrowotne bardzo zwiększają ryzyko wystąpienia powikłań, które do tego może być trudno wyleczyć. To jednak nie wszystko – zabieg mogą uniemożliwić również dolegliwości związane z niedostateczną krzepliwością krwi, zła morfologia, a nawet… zbyt szczupła sylwetka. U niektórych kobiet niemożliwe jest powiększenie pupy tylko dlatego, że niewielka ilość skóry na pośladkach nie wystarczy do pokrycia wszczepionego tam materiału.
Duże pośladki… i co dalej?
Po operacji powiększenia pośladków trzeba pozostać przez pewien czas w szpitalu. Przeważnie wystarczają dwa-trzy dni, ale nie oznacza to, że zaraz po opuszczeniu placówki można żyć jak przed zabiegiem. Niezbędna jest rekonwalescencja, jak również ostrożne poruszanie się i wykonywanie różnych czynności. Trzeba dużo leżeć, oszczędzając oczywiście tylną część ciała, unikać siadania czy też stania i chodzenia bez wyraźnej potrzeby. W tym czasie powiększenie pupy jest bardziej widoczne, bo występuje opuchlizna pooperacyjna. Dla minimalizacji efektu i ograniczenia zmiany kształtu pośladków stosuje się specjalną bieliznę. Zaniedbanie któregokolwiek z elementów rehabilitacji może spowodować niewłaściwe gojenie się lub zanik rezultatów osiągniętych poprzez zabieg.
Jakie powikłania mogą wystąpić po operacji?
Jednym z typowych powikłań jest utrzymująca się opuchlizna, niekiedy nieregularna, która nie znika pomimo upływu czasu. Możliwe jest też naruszenie umieszczonego w pośladku implantu, co będzie skutkowało zauważalnym zniekształceniem pupy. Pojawić się mogą blizny, wybroczyny, krwiaki i inne negatywne efekty wizualne. Do najpoważniejszych możliwych powikłań zalicza się zmiany martwicze oraz zatory naczyń krwionośnych, lokalnych lub głównych, które mogą doprowadzić nawet do śmierci.