Na rynku dostępny jest bardzo duży wybór różnych pokryć dachowych. Do wykończenia dachu można wykorzystać blachę, a także dachówki cementowe lub ceramiczne. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, które warto wziąć pod uwagę.
Blachodachówka
Ten materiał imituje wzorem oraz kolorem tradycyjne dachówki, jednocześnie jest zdecydowanie lżejszy. Jest to materiał, który sprawdza się bardzo dobrze na dużych dachach o prostych połaciach, ponieważ w takim przypadku można zminimalizować ilość odpadów. Blachodachówki układa się na dachach, ale także na pionowych ścianach, np. na ściankach lukarn.
Dla wielu osób istotną cechą tego pokrycia dachowego jest duży wybór wzorów oraz kolorów. Blachodachówki z rdzeniem stalowym są dostępne w bardzo dużej gamie kolorystycznej, także w bardziej nietypowych odcieniach. Dzięki temu można bez problemu dobrać materiał, który będzie się idealnie komponować z elewacją budynku.
Dachówki
Ten rodzaj pokrycia dachowego wyróżnia się bardzo dużą trwałością. Jednocześnie jednak trzeba liczyć się z tym, że pokrycie dachowe z ceramiki może być bardzo ciężkie, dlatego wykorzystanie takiego rozwiązania powinno zostać uwzględnione w czasie przygotowywania konstrukcji dachu.
Klasyczne, ceramiczne dachówki sprawdzają się na dachach o tradycyjnym wyglądzie i pasują do budynków utrzymanych w takim stylu, a także do domów o zabytkowym charakterze. Dachówki o naturalnym kolorze oraz barwione w masie zachowują kolor na całym przekroju, dlatego po przecięciu nie będą się różnić barwą od reszty elementów pokrycia dachowego.
Układanie pokrycia dachowego
Układnie tradycyjnych dachówek jest stosunkowo pracochłonne. W zależności od zastosowanego rozwiązania konieczne może być mocowanie każdej dachówki przy pomocy spinek lub drutu miedzianego. Montaż dachówek zakładkowych nie jest aż tak skomplikowany, ale i tak pozostaje dosyć pracochłonny. Aby przyspieszyć cały proces można zdecydować się na zakup dachówki wielkowymiarowej, którą układa się znacznie szybciej.
Zaletą blachodachówki jest dostępność arkuszy o dużych wymiarach. W przypadku fragmentów prostych połaci dachowych układanie dużych arkuszy blachy zapewnia szybki przebieg prac, a także ogranicza do minimum ilości odpadów. Ciekawym rodzajem materiału jest tak zwana blachodachówka samonośna, która dodatkowo pozwala na dodatkowe przyspieszenie prac oraz ułatwia układania pokrycia, ponieważ nie trzeba w tym celu przybijać łat. Arkusze można przycinać w zależności od potrzeby przy użyciu piły do metalu lub nożyc.
Tekst przygotowany we współpracy z firmą Budmax-Metal