Dwudziestowieczne budownictwo kojarzy się przede wszystkim z uproszczoną maksymalnie formą. Sprowadzoną do sześcianu lub prostopadłościanu. Wiąże się z elementarnym łączeniem belek pod kątem prostym. Ten związek formy z konstrukcją określa się jako konstruktywizm. Jeśli bierzemy pod uwagę także przeznaczenie i użytkowanie budowli, mówimy wówczas dodatkowo o funkcjonalizmie.
Rewelacyjna i rewolucjonizująca stal
Nie byłoby architektury konstruktywistycznej bez udziału stali, która absolutnie odmieniła oblicze projektowania i budowania. Pozwoliła wznosić budynki inne niż dotychczas. Zrewolucjonizowała architekturę od podstaw. Symbolem i zapowiedzią tej przemiany była wieża Eiffla.
Konstruktywistyczna estetyka
Radykalnie zmieniło się w XX wieku pojmowanie estetycznej funkcji budynków mieszkalnych. Przede wszystkim zminimalizowano ornamentykę, która przecież triumfowała w secesji. Elewacje były gładkie, proste, szeroko przeszklone, żeby światło wpadało do środka i korzystnie wpływało na samopoczucie mieszkańców. Czy dziś nadal nie naśladujemy tego stylu?
W dzisiejszym domu z ogrodem
Konstruktywizm przyczynił się do tworzenia na masową skalę bloków czy wieżowców, często nieciekawych pod względem estetycznym. Ale miał też wiele udanych realizacji. Nadal wywiera wpływ na nasze podejście do planowania przestrzeni domu i ogrodu, kiedy stawiamy na gładkie elewacje, proste bryły, redukcję ornamentyki (także tej ogrodowej).
Dzisiaj najważniejsza jest funkcjonalność domu z ogrodem, rozumianego właśnie jako takie połączenie mieszkania ze światem zewnętrznym. Całoszklane powierzchnie, proste tarasy, a na nich wygodne meble ogrodowe Oltre – to propozycja naszych czasów. Doskonałość sama w sobie – stworzona po to, żeby żyło się lepiej.