Estetyka samochodu w dużej mierze zależy od tego w jakim stanie utrzymany jest lakier samochodowy. Ten z kolei każdego dnia narażony jest na liczne uszkodzenia. Jakie czynniki wpływają negatywnie na lakier naszych samochodów? Czy możliwa jest lepsza ochrona lakieru? Do kogo zgłosić się, kiedy konieczna będzie naprawa warstwy lakieru?
Matowienie i zarysowania – skąd się biorą te problemy?
Lakier pokrywający karoserię naszych samochodów to tak naprawdę kilka warstw specjalistycznych środków, które chronią się wzajemnie. Jego wierzchnia warstwa jest jednak najbardziej podatna na uszkodzenia. Podstawowym problemem są oczywiście zmienne warunki pogodowe. Nadmierne promieniowanie słoneczne i deszcz z czasem spowodują matowienie wierzchnich warstw lakieru.
Kolejnym problemem są zarysowania, które mogą być wynikiem przypadku lub też celowego działania. Rysy i obtarcia lakieru są najczęściej powierzchniowe, dlatego ich naprawianie nie wymaga wiele pracy.
Uszkodzenia lakieru mogą okazać się jednak znacznie poważniejsze, kiedy w grę wchodzą wypadki komunikacyjne. W takich przypadkach niezbędna jest pomoc nie tylko lakiernika, ale i doświadczonego blacharza.
Dobry lakiernik na wagę złota!
Uszkodzenia lakieru wpływają negatywnie nie tylko na estetykę pojazdu, ale także na integralność reszty pokrycia karoserii. Jakiekolwiek ubytki w lakierze pozwalają na osiadanie wilgoci i stopniowe powstawanie rdzy, która przenika coraz dalej, podważając nieuszkodzony lakier i powodując jego odpadanie.
Aby zapobiec tej sytuacji konieczne jest znalezienie dobrego serwisu samochodowego, specjalizującego się w lakiernictwie. Mieszkając w stolicy nie będziemy mieli z tym problemu – lakiernictwo samochodowe w Warszawie zaproponuje nam wiele serwisów samochodowych. Jeśli posiadamy samochód marki Volkswagen czy Skoda warto wybrać jeden z autoryzowanych serwisów.
Jak samodzielnie dbać o lakier?
Czy możliwe jest abyśmy wpływali na ochronę lakieru naszego samochodu? Tak – jest to możliwe poprzez zastosowanie odpowiednich kosmetyków samochodowych. Podstawą są delikatne szampony czyszczące oraz woski z dodatkiem naturalnych składników. Nie tylko wspaniale nabłyszczą lakier, ale także sprawią, że pozostanie na nim warstwa ochronna. Wosk na lakierze samochodowym utrzymuje się od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od jakości produktu.
Alternatywą dla stosowania wosków jest folia ochronna – możemy pokryć nią cały samochód, jednak jest to zabieg dość kosztowny i czasochłonny. Szacuje się, że trwałość takiej folii to ok. 5 lat.