Praca za granicą to olbrzymia szansa na rozwijanie naszych kwalifikacji zawodowych – tego zdania się specjaliści od zasobów ludzkich oraz osoby związane ze szkoleniami, testami. Decydując się na zatrudnienie poza granicami naszego kraju najczęściej liczymy na to, że doświadczenie zdobyte za granicą zaowocuje lepszymi ofertami pracy w kraju.
Dlaczego praca za granicą jest dla nas tak atrakcyjna?
Wyjazdy za granicę do pracy nie są w Polsce niczym nowym. Podstawą jest oczywiście samo wynagrodzenie, które znacząco różni się od stawek w Polsce. Na pracę za granicą decyduje się szerokie grono osób – od studentów jadących do pracy sezonowej, aż po specjalistów, którzy na stałe chcą związać się z korporacjami. Praca tych ostatnich jest niezwykle ceniona – od wielu lat widać olbrzymie zapotrzebowanie na pracowników z branż takich jak automotiv czy IT.
Wśród najchętniej obieranych kierunków wymienia się Niemcy. Praca za naszą zachodnią granicą niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim jest to bliskość – dzięki szybkim autostradom możemy często bywać w kraju. Pomogą też tanie linie lotnicze. Niemcy oferują wiele korzyści, niskie podatki oraz możliwość korzystania z programów socjalnych. Jakich?
Kindergeld czyli pieniądze na dzieci
Wśród najczęściej wykorzystywanych programów socjalnych wymienia się zasiłki rodzinne w Niemczech, czyli Kindergeld. Pieniądze te mogą być wypłacane obcokrajowcom, którzy wykażą legalne zatrudnienie przez czas nie krótszy niż 6 miesięcy. Kindergeld przyznawany jest osobom, które zatrudnione są na prawie niemieckim i tu płacą podatki. Komu przyznawane jest Kindergeld? Ten dodatek socjalny obejmuje dzieci do 25 roku życia (w przypadku kontynuowania nauki) oraz dzieci niepełnosprawne bez ograniczeń wiekowych, o ile niepełnosprawność została orzeczona przed ukończeniem 18. roku życia.