W fizjoterapii często wykorzystywane są różnorodne metody fizykoterapeutyczne, czyli wykorzystujące oddziaływanie zewnętrznych czynników, takich jak woda, temperatura, borowina czy prąd. Jedną z metod fizykoterapeutycznych jest hydroterapia, wykorzystująca lecznicze działanie wody.
Co warto wiedzieć o hydroterapii?
Hydroterapia jest dziedziną, która wywodzi się już z czasów starożytnych. Warto tu wspomnieć choćby kąpiele, którym poddawała się Kleopatra. W czasach rzymskich korzystanie z łaźni było bardzo popularne. W czasach współczesnych również wykorzystuje się dobroczynne działanie wody, często w połączeniu z innymi metodami rehabilitacyjnymi. Warto wspomnieć, że by hydroterapia przyniosła efekt fizjoterapeutyczny, to jej temperatura oraz ciśnienie muszą zostać precyzyjnie dopasowane. W innym wypadku można osiągnąć co najwyżej efekt relaksujący.
Rehabilitacyjne efekty hydroterapii
Wodolecznictwo na korzystny wpływ na cały organizm. Przede wszystkim poprawia krążenie krwi i usprawnia przemianę materii, a także minimalizuje napięcie mięśniowe. Ważnym efektem zastosowania hydroterapii jest także osiągnięcie celu relaksacji całego ciała. Co ważne, hydroterapia może być stosowana w każdym wieku, a także u kobiet w okresie ciąży. Zalecana jest w przypadku schorzeń kręgosłupa, a także zmian reumatoidalnych w stawach oraz dyskopatii. Reumatolog wawer może zalecić hydroterapię w przypadku chorób o podłożu reumatycznym. Wśród metod hydroterapeutycznych wymienić można kąpiele perełkowe, bicze wodne czy hydromasaż, zaś w połączeniu z innymi metodami stosuje się kąpiele elektryczno-wodne, a także kąpiele kinezyterapeutyczne czy kąpiele solankowe.
Hydroterapia także dla zdrowych
Lecznicze działanie wody wykorzystywane jest także dla podtrzymania zdrowia oraz sprawności osób, które nie cierpią na żadne dolegliwości. Niektóre zabiegi można wykonać w warunkach domowych, jak na przykład naprzemienne polewanie się strumieniami zimnej i ciepłej wody, które pozwoli na zahartowanie organizmu. Aqua aerobik czy pływanie korzystnie wpływa na kręgosłup i pozwala na rozruszanie organizmu, konieczne zwłaszcza przy pracy siedzącej.