Są takie umiejętności, które powinien posiadać każdy dorosły człowiek. Jedną z nich jest udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym np. w wypadkach komunikacyjnych, osobom z atakiem serca czy cukrzycą. To bardzo ważne, abyśmy dysponowali wiedzą o pomocy w takich sytuacjach. Dlatego warto wybrać się na kurs pierwszej pomocy.
Czym jest pierwsza pomoc?
Pierwsza pomoc to wszystkie te czynności, które wykonują osoby będące świadkami wypadku lub nagłego ataku choroby, i mają one na celu ochronę życia i zdrowia osoby poszkodowanej. Rola tych osób kończy się w chwili przyjazdu karetki pogotowia i udzielenia poszkodowanemu pomocy medycznej.
Warto nadmienić, iż do tych czynności zaliczamy też zabezpieczenie miejsca zdarzenia, czyli wstrzymanie np. ruchu drogowego, tak aby osoby udzielające pomocy mogły bezpiecznie się poruszać.
Natomiast szczegółowych informacji o tym, jak wszystkie te czynności prawidłowo i bezpiecznie przeprowadzić, dowiemy się właśnie na kursie pierwszej pomocy.
Dlaczego tak istotne jest, aby każdy z nas odbył kurs pierwszej pomocy?
Jest to istotne przede wszystkim dlatego, że z wypadkiem, urazem czy nagłym atakiem choroby możemy zetknąć się wszędzie i w każdej chwili. Czy to robiąc zakupy w sklepie, odprowadzając dziecko do szkoły czy siedząc w biurze, możemy stanąć przed koniecznością udzielenia pierwszej pomocy osobie, która ma np. atak epilepsji czy udar.
W takich sytuacjach trzeba potrafić zdiagnozować problem i umiejętnie udzielić pomocy, zachowując przy tym zimną krew. A te umiejętności możemy zdobyć tylko na kursie pierwszej pomocy, pod okiem doświadczonych i profesjonalnych ratowników.
Jaka jest forma kursu?
Kurs pierwszej pomocy jest podzielony na dwa bloki: teoretyczny i praktyczny.
Blok teoretyczny pozwoli nam przyswoić pewne zagadnienia, jak np. te dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa zarówno osobie poszkodowanej jak i nam – jako udzielającemu pomocy. To także wiedza z zakresu rozpoznawania rodzaju urazu czy choroby.
Blok praktyczny da nam umiejętności konieczne do udzielenia pomocy, będą to:
- opatrywanie ran, zakładanie opaski uciskowej,
- resuscytacja krążeniowo – oddechowa, ćwiczenia przeprowadza się na wysokiej klasy fantomach,
- postępowanie przy zawale serca, cukrzycy, wstrząsie, ataku astmy czy udarze,
- sprawdzenie czynności życiowych,
- udrożnienie dróg oddechowych,
- postępowanie przy porażeniu prądem, oparzeniach, odmrożeniach i wiele innych.
Jak długo trwa kurs?
Jest kilka rodzajów kursów pierwszej pomocy, niektóre trwają 8 godzin (w tym np. 2 godziny teorii i 6 godzin praktyki), ale są też kursy 16- to godzinne, często organizowane w weekendy.
Po ukończonym kursie następuje egzamin końcowy i uczestnik otrzymuje dyplom ukończenia podstawowego kursu pierwszej pomocy przedmedycznej.
Bezpieczeństwo najważniejsze
Nasza wiedza i praktyczne umiejętności z zakresu niesienia pierwszej pomocy mogą być potrzebne w każdej chwili. Warto nimi dysponować, aby pewnie i skutecznie pomóc ratować życie, gdy zajdzie taka potrzeba.
Kurs pierwszej pomocy Gdańsk organizuje TotalFit Center