Żylaki odbytu, nazywane również w skrócie hemoroidami, są problemem niemalże połowy populacji naszego kraju. Choroba ta spowodowana jest problemem w odpływie krwi w żyłach ułatwiających nam wypróżnianie się, nazywanych właśnie hemoroidami. Mimo, iż zapadalność na schorzenie jest bardzo duża, część z chorych w ogóle nie podejmuje się leczenia, obawiając się wizyty u proktologa.
Geneza choroby
Na żylaki odbytu przede wszystkim narażone są osoby, które każdego dnia przez wiele godzin przebywają w pozycji siedzącej – stąd popularność tego schorzenia wśród kierowców czy pracowników zatrudnionych w biurze. Istotną przyczyną może być także brak ruchu – kiedy aktywność fizyczna spada, krew w naszych żyłach, także w okolicach odbytu, przepływa znacznie wolniej, sprzyjając żylakom. Jak w przypadku niemalże każdej choroby, również tutaj istotnym czynnikiem jest dieta. Posiłki ubogie w błonnik mogą powodować zaparcia utrudniające wypróżnianie. Wówczas niezbędne jest parcie, które znacznie rozciąga błonę śluzową wokół odbytu. Także kobiety brzemienne, z powodu zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, potrafią niekiedy skarżyć się na hemoroidy. O szczegółach dotyczących źródeł tego schorzenia można przeczytać po wejściu na ten artykuł.
Diagnoza
Pierwsze objawy żylaków odbytu są bardzo charakterystyczne. Na początku, w momencie wypróżniania, możemy odczuwać niewielkie swędzenie oraz pieczenie w okolicy odbytu. Wraz z rozwojem choroby, kiedy żyły nabrzmieją jeszcze bardziej, może dojść także do krwawienia. Ten objaw zaczyna nas dopiero niepokoić, bowiem pierwszy przeważnie jest bagatelizowany. W następnym etapie pojawia się guzek, który może być odczuwalny pod skórą, a w zaawansowanym stadium choroby nawet wypadać z odbytu, co potrafi doprowadzić do nieprzyjemnej infekcji.
Badanie i leczenie
Jeżeli pacjent zauważy któryś z powyższych objawów, powinien jak najszybciej wybrać się do proktologa, aby móc rozpocząć leczenie. Niestety, wielu pacjentów z tym zwleka, a im większy stopień zaawansowania żylaków, tym bardziej skomplikowana kuracja. Lekarz pierw z pomocą palca zbada wyjście odbytu, aby wyczuć ewentualne guzki. Niekiedy stosuje się także wziernikowanie anoskopem. Żadna z tych czynności nie jest bolesna.
Bez względu na zaawansowanie hemoroidów, terapię rozpoczyna się od diety – należy pić dużo wody, dania powinny być oparte na produktach roślinnych, a przyprawy oraz nasiona trzeba na pewien czas odstawić. Dodatkowo, lekarz przepisze nam także lekarstwa przeciwzapalne i przeciwbólowe, które pomogą w usunięciu guzków oraz zmniejszeniu uczucia pieczenia. Można także stosować okłady z rumianku na opuchliznę. Hemoroidy w drugiej fazie rozwoju leczy się metodą Barrona – z pomocą specjalnego ucisku blokuje się dopływ krwi do guzka, który po kilku dniach obumiera i odpada. Większe formy żylaków wymagają interwencji chirurgicznej.
Problemy z hemoroidami mogą dotknąć każdego człowieka, niezależnie od wieku. Jeżeli znajdujemy się w grupie ryzyka, powinniśmy przede wszystkim zmienić dietę oraz zacząć zażywać więcej ruchu. Poza tym, warto obserwować swoje ciało, a w przypadku widocznych objawów jak najprędzej zgłosić się do proktologa.