Niewielu jest studentów prawa, którzy już na pierwszym etapie studiów wiedzą, jaki zawód prawniczy będą chcieli uprawiać w przyszłości. To trudne decyzje, ponieważ zaważają na ich całym życiu, a po ukończeniu jednej aplikacji, niewiele osób decyduje się na naukę kolejnej. Czym zatem różnią się te zawody?
Różne uprawnienia i funkcje na sali sądowej
Przede wszystkim ważne jest, żeby znać uprawnienia każdego zawodu prawniczego. Sędzia jest na rozprawie najważniejszy. To on wydaje wyroki, a więc nierzadko bierze odpowiedzialność za czyjeś życie. To bardzo trudna rola, która wymaga otwartej głowy i maksimum obiektywizmu. Co ważne, w Polsce jest aplikacja sędziowska, ale jeszcze żaden student się na nią nie zdecydował. Na sędziów zgłaszają się natomiast prokuratorzy, którzy po spełnieniu odpowiednich wymogów, zmieniają swoją funkcję. Prokuratorzy bowiem są zawsze oskarżycielami. To oni czuwają na straży porządku w państwie, a w przypadku, gdy jest podejrzenie o naruszenie kodeksu karnego, stawiają osobę przed sądem. Prokuratorzy nie zajmują się sprawami z powództwa cywilnego. Do założenia przez studenta możliwa jest również toga radcowska. Taki prawnik świadczy pomoc prawną, w tym udziela porad, występuje w imieniu klienta przed sądami i urzędami, opracowuje projekty aktów prawnych oraz sporządza prawne opinie.
Wszystko zależy od predyspozycji prawnika
Tak naprawdę wybór zawodu zależy głównie od predyspozycji prawnika. Może on bowiem zostać adwokatem, który broni ludzi w sprawach karnych, ale również reprezentuje klienta w sprawach z powództwa cywilnego. Adwokaci często mają otwarte własne kancelarie, ale też pracują w firmach, gdzie prowadzą dział prawny. Są również zawody, gdzie nie założona zostanie ani toga radcowska, ani adwokacka, ani prawnicza czy sędziowska. Jednym z takich zawodów jest komornik, którym również zostaje się po studiach prawniczych, po ukończeniu aplikacji komorniczej. Brak togi spowodowane jest tym, że komornik nie pracuje w sądzie, ale ściąga długi wśród osób, które mają wyrok sądu, aby to zrobić. Aby pracować w tym niełatwym zawodzie, trzeba mieć nerwy ze stali i być odpornym na ludzkie reakcje, które bywają różne, gdy zajmuje się ich majątki. Część studentów w ogóle nie kończy aplikacji i są prawnikami, którzy mogą pracować w kancelarii czy biurach, ale nie mają uprawnień do reprezentowania klienta.