Alergię na nikiel można nazwać plagą naszych czasów. Z roku na rok coraz więcej osób zauważa u siebie niepokojące objawy – zaczerwienienie skóry, świąd, wysypkę, suchość naskórka, egzemę, zapalenie skóry. Jak uchronić się przed przykrymi skutkami alergii? Czego powinni unikać alergicy?
Uczulenie na biżuterię
Nadwrażliwość na nikiel bardzo często ujawnia się u młodych dziewcząt, które często kupują niecertyfikowaną, tanią biżuterię dostępną na bazarkach, w przejściach podziemnych czy drogeriach. Dla znacznej części z nich noszenie metalowych kolczyków niskiej jakości kończy się wysypką, zaczerwienieniem i innymi zmianami skórnymi. Uczulenie na biżuterię jest niczym innym, jak właśnie alergią na nikiel – srebrzysty metal biorący udział w procesie produkcji stali nierdzewnej.
Ale niecertyfikowana biżuteria to nie jedyna rzecz, jaka może być zagrożeniem dla alergika. Ze względu na swoją odporność na zarysowania, wysoki połysk i stosunkowo łatwą obróbkę, nikiel jest powszechnie stosowaną domieszką do wyrobów ze stali nierdzewnej. W efekcie większość przedmiotów, których używamy na co dzień, ma w sobie alergen – sztućce, klucze, oprawki okularów, zamki błyskawiczne, sztućce , monety, guziki i sprzęt AGD to tylko mała część z nich.
Postaw barierę
Przez względu na duże rozpowszechnienie pierwiastka w naszym otoczeniu, codzienne życie z alergią nie należy do najprzyjemniejszych. Mimo tego, że całkowite wyleczenie alergii jest niemożliwe, to dzięki odpowiednim środkom można doprowadzić do remisji choroby. Na rynku dostępne są preparaty barierowe, które tworzą na skórze ochronny film. Warstwa preparatu jest dla szkodliwych jonów barierą nie do przejścia. Lekkie, skuteczne preparaty o bogatym składzie znajdziesz na stronie alergiananikiel.pl.