Jednym z najczęściej wykorzystywanych dziś w budownictwie materiałów jest niewątpliwie stal. Metale generalnie dobrze nadają się do budowy mocnych i wytrzymałych budynków, a stal wiedzie wśród nich prym pod tym względem. Warto jednak pamiętać, iż jest wiele rodzajów stali.
Zawartość węgla
Generalnie, stal jest stopem metalowym. Składa się ona przede wszystkim z żelaza, jednak posiada również domieszkę węgla. O stali mówi się, jeśli zawartość węgla w stopie nie przekracza 2%. Jeśli jest go więcej mamy już do czynienia z żeliwem.
Okazuje się, że ilość węgla w stali ma niezwykle duże znaczenie między innymi dla obróbki tokarskiej. Rzecz w tym, że ilość węgla determinuje jej powodzenie. Poza tym, węgiel ma ogromne znaczenie dla plastyczności stali. Z racji tego, że w stali występują bardzo zróżnicowane ilości węgla również niejednorodne są jej właściwości.
Plastyczność stali
Zmiana kształtu stali, czy też obróbki blacharskie często są bardzo ważne. Jednakże, aby był możliwe stal musi posiadać odpowiednie właściwości. Jeśli chodzi o jej plastyczność, czyli możliwość modyfikowania kształtu elementów stalowych oczywiście wszystko zależy od ilości węgla, jaki znajduje siew stopie.
Generalnie, im mniej węgla w stali tym łatwiej jest modyfikować jej kształt. To właśnie węgiel powoduje twardnienie tego materiału, wskutek czego przestaje być on plastyczny. W niektórych przypadkach z innych powodów potrzebna jest wyjątkowo twarda stal. Jeśli jednak konieczna jest obróbka plastyczna lepiej wykorzystywać stal o zdecydowanie mniejszej zawartości węgla.
Obróbki tokarskie stali
Jeśli chodzi o obrabianie stali polega ono na jej wyrównywaniu i pozbywaniu się wiór. Jednakże, podobnie jak w przypadku obróbki plastycznej, również w przypadku obróbek blacharskich ich powodzenie zależne jest od składu stali.
W tym przypadku jednak zależność nie jest zbyt prosta. Obróbka tokarska zależy od ilości węgla, jednak nie jest to zależność prostoliniowa. Generalnie uważa się, że obróbka tokarska jest najłatwiejsza do wykonania, jeśli w stali znajduje się około 0,25 % węgla. Jeśli jest go więcej jest ona już utrudniona.
Największe problemy z obrabianiem stali pojawiają się, gdy ilość węgla przekracza 0,8%. Warto zauważyć, że jest to już naprawdę wysoka wartość, która sprawia, że stal jest bardzo twarda i mocna. Niestety, możliwości jej obróbki tokarskiej i plastycznej są już bardzo ograniczone.
Artykuł powstał we współpracy z firmą OBREiUP