W wielu domach narzędziem, z którego korzystamy codziennie do pracy i rozrywki jest drukarka. Częstym rodzajem drukarki domowej jest popularna atramentówka. Jej działanie opiera się na wystrzeliwaniu niewielkich kropelek atramentu na papier. W ten sposób tworzy się obraz lub tekst – druk. Tusz do drukarki jest właśnie budulcem, z którego może on powstać. Z czego składa się tusz do drukarki? Co jest potrzebne, aby powstał wydruk?
Większość składu
Tusz do drukarki składa się przede wszystkim z rozpuszczalnika. Może on stanowić od trzydziestu pięciu do osiemdziesięciu procent całego składu. Czym on jest? Nazwa może nas zmylić. Nie służy on bowiem do rozpuszczania pigmentów, ale do tego, aby stworzyła się zawiesina. Rozpuszczalnik stanowi zwykle woda, alkohol lub keton metyloetylowy.
Najważniejszy element
tusz do drukarki nie byłby nic warty bez barwnika lub pigmentu. Substancje barwiące zazwyczaj stanowią od dwóch do ośmiu procent składu tuszu.
Inne środki
Rozpuszczalnik jest składnikiem, którego jest w tuszu najwięcej, natomiast substancja barwiąca jest niezbędna, aby tusz miał jakiś kolor. Jakie jeszcze składniki możemy znaleźć w atramentach drukarkowych?
Środki powierzchniowo czynne stanowią do dwóch procent składu, a środki zwilżające od jednego do pięciu. Oba mają to samo zadanie: obniżają napięcie powierzchniowe oraz pomagają przeniknąć w głąb podłoża. Przykładem takiego środka jest cykloheksanol.
W tuszu powinny się także znaleźć środki zwiększające rozpuszczalność barwników. Zwykle stanowią od dwóch do pięciu procent składu tuszu.
Niezbędną substancją jest też dyspergator. Jest to środek wspomagający dyspergowanie pigmentów. Stanowi on od trzech do ośmiu procent tuszu.
Duża część składu tuszu to często substancje pochłaniające wilgoć. Zmniejszają one parowanie atramentów i mogą stanowić od dziesięciu do nawet trzydziestu procent tuszu.
Modyfikator lepkości to natomiast substancje zwiększające lepkość. Stanowią do jednego do trzech procent składu.
Składnikiem tuszu jest także bufor pH. Zwykle modyfikuje pH w kierunku zasadowym po to, żeby zmniejszyć ryzyko korozji głowicy drukarki. Może stanowić do dziesięciu procent składu tuszu.
Kolejny składnik to czynnik chelatujący. Zapobiega on tworzeniu się centr parowania. Jest go w tuszu bardzo mało, zazwyczaj mniej niż jeden procent.
Równie niewielki procent tuszu stanowi środek bakteriobójczy i owadobójczy.
Aby zwiększyć odporność na promieniowanie UV i zapobiec pękaniu długich łańcuchów barwnika, do tuszy dodawany jest także filtr UV, antyutleniacz i inhibitor wolnego rodnika. Zwykle stanowi on od jednego do pięciu procent tuszu.