Dobrze dopasowane oświetlenie jest w stanie podkreślić charakter danego pomieszczenia. Nie na darmo mówi się o tym, że oświetlenie traktuje się niejako domową biżuterię, która pozwoli odmienić wygląd danego wnętrza.
Wybór lampy a wielkość i wysokość pomieszczenia
Dobrze dopasowane lampy wiszące, plafony, kinkiety, są w stanie wydobyć piękno z nawet najbardziej mroczniejszy wnętrz. Trzeba jednak z uwagą podejść do tego tematu. W zbyt dużych, wysokich pomieszczeniach, małe plafony pod sufitem mogą zniknąć, doprowadzając do złej ekspozycji światła. Kryształowe żyrandole w małych wnętrzach, mogą całość przytłaczać. Należy więc z uwagą podejść do wyboru wielkości lampy do danego pomieszczenia, aby móc z uwagą wybrać taki produkt, który będzie także odpowiednio się prezentował.
Jak dopasować oświetlenie do stylu wnętrza?
Do wyboru jest m.in.
- styl industrialny – metalowe lampy, cechującego się geometryczną figurą,
- styl skandynawski – oświetlenie, jakie może być m.in. wykonane z naturalnych materiałów, czy nawet z papieru, najważniejsze, żeby oprawa lampy wykonana była w jasnych kolorach,
- styl klasyczny – zdobione lampy, np. kryształowe żyrandole,
- styl minimalistyczny – oświetlenie cechujące się prostą linią, często bazujące na chromowanych dodatkach.
Przeznaczenie pomieszczenia a jego oświetlenie
W kuchni sprawdzi się przynajmniej kilka punktów świetlnych. Wynika to z tego powodu, że w różnych częściach pomieszczenia wykonuje się inne czynności. Salon i jadalnia to pomieszczenia, gdzie przydać się mogą żarówki LED, dające przyjemne światło, wprowadzające domowy klimat, sprzyjający wypoczynkowi. W tego typu pomieszczeniach trzeba zdecydować się na oświetlenie główne i strefowe. Oświetlenie łazienki musi być dopasowane m.in. ze względu na dużą wilgoć, jaka zawsze jest tam obecna. Aby było pewne, że nie trzeba będzie wymieniać lamp co kilka miesięcy. Sypialnia to jedna, główna lampa pod sufitem, a także mniejsze źródła światła – np. lampki nocne po bokach łóżkach, które mogą być zastąpione przez kinkiety.